Ap 8 czy Ap 16?

Apokalipsa rozdział 8. czy Apokalipsa rozdział 16.? Malowidło na ścianie wschodniej od południa przedstawia Chrystusa Sędziego. Większość powierzchni była nieczytelna dla obserwującego widza. Proboszcz na rusztowaniu  zauważył Aniołka wylewającego z dzbana coś czerwonego, obok jeszcze dwa strumienie i ledwo widocznych Aniołów i od razu skojarzył ten motyw z ósmym rozdziałem Apokalipsy wg. św. Jana, gdzie jest mowa o Aniołach wylewających z naczynia na żar właśnie żar na ziemię.

.

Odmiennego zdania był ks. prof. dr hab. Rajmund Pietkiewicz, który widział w scenie Aniołów wylewających gniew Boży na ziemie, który sprawiał, że rzeką zamiast wody płynie krew – jest to opisane w 16. rozdziale Apokalipsy wg. św. Jana. Pogodził ich pan Edgar Pillkonserwator sztuki, który wraz z małżonką Aleksandrą, synem Edgarem – juniorem i Cezarym Wojciechowskim, kontynuują prace konserwatorskie w kościele w Michalicach . Na tego typu obrazach, mówił, przedstawione są najistotniejsze treści, a więc są informacje z rozdziału 8. i 16. i innych z Apokalipsy.

.

.

Siedemnastowieczny artysta, Marcin Wrześniak namalował Sąd Ostateczny wg. Apokalipsy św. Jana. Na pierwszym planie widnieje postać Chrystusa Sędziego w towarzystwie Aniołów w ogromnej liczbie. Aniołowie trąbią, wylewają z dzbanów i gniew Boży i żar. Na dole Pan Pill odczytał Śmierć oddającą zmarłych, czyli zmartwychwstanie umarłych. Niezwykle spostrzegawczym okiem dojrzał piekło i kocioł z potępionymi (zwykli ludzie jeszcze tego nie widzą ;)). Środek i dół malowidła jeszcze nie został ukończony i trzeba cierpliwości, by odszukać jeszcze kilka detali dla złożenia obrazu w całość.

Ostatnią księgę Pisma Świętego, czyli Apokalipsę wg. św. Jana można przeczytać w www.apokalipsa.net


Komentowanie jest wyłączone