„Podwyższenie” krzyża w Baldwinowicach

Na kilka miesięcy przed świętem Podwyższenia Krzyża Świętego, pod koniec czerwca w Baldwinowicach został dosłownie podwyższony Krucyfiks po konserwacji, dokonanej przez pana Edgara Pill’a. Krzyż zawsze wisi za zewnątrz świątyni, narażony na czynniki atmosferyczne.

Pan Edgar, zgodnie z przepisami, wykonał specjalistyczne badania, które wykazały, że jedynie tułów pochodzi z XVII wieku, natomiast w XX w. dorobiono ręce i krzyż. Obiekt był parokrotnie  przemalowywany w XIX i  XX wieku. Miejscami stwierdzono od 3 do 5 a nawet 7 warstw przemalowań! To „sprawka” mieszkańców Baldwinowic, zatroskanych o Krucyfiks.

Nie można było dłużej czekać. Nie można już pomalować po swojemu krzyża z figurą Ukrzyżowanego – nie te czasy! J

Baldwinowiczanie malowali krucyfiks, by uchronić go przed zniszczeniem, nie mając specjalnych artystycznych uzdolnień. Teraz została przywrócony – mamy taką nadzieję – pierwotny wygląd.

Prace konserwatorskie były możliwe dzięki dotacji Starostwa w Namysłowie.