600 – lecie kościoła w Baldwinowicach

W 2014 r. przypada 600 lat od pierwszej wzmianki o kościele p.w. Trójcy Świętej w Baldwinowicach z 1414 r. Jubileusz będzie obchodzony 15 czerwca 2014 o godz. 1300 w ramach odpustu. Sumę odpustową będzie sprawować dziekan dekanatu Namysłów- Zachód ks. Krzysztof Szczeciński.

Przygotowania

Mieszkańcy wioski z wielkim poświeceniem dekorują otoczenie kościoła; sadzą kwiaty, czyszczą płot z mchów po to, by go odnowić

100_9547

100_9549100_9550100_9551

.

.

.

.

.

.

Jubileusz

15 czerwca 2014 roku obchodzony był jubileusz 600-lecia kościoła p.w. Trójcy Świętej w Baldwinowicach. Ta piękna rocznica obchodzona była w ramach odpustu. Na uroczystość przybyli poprzedni proboszczowie oraz zaproszeni księża.

Ks. Krzysztof Szczeciński

Ks. Krzysztof Szczeciński

Mszę świętą sprawował dziekan dekanatu Namysłów- Zachód ks. Krzysztof Szczeciński, który w homilii przybliżył wszystkim Tajemnicę Trójcy Świętej, która stanowi centrum wiary i życia chrześcijańskiego. Przypomniał, że prawda o Bogu w Trójcy Świętej Jedynym towarzyszy nam od pierwszych lat życia. Zanim jeszcze nauczyliśmy się modlić, zostaliśmy ochrzczeni w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Bóg wkroczył w nasze życie ze swoją łaską i odtąd powoli objawia nam siebie. Każdy znak krzyża świętego, który czynimy na czole, każdy akt wiary, każda modlitwa są mniej czy bardziej świadomym uobecnieniem prawdy o Bogu Ojcu, Bożym Synu i Duchu Świętym. Ks. dziekan umiejscowił w historii powszechnej fakt wybudowania świątyni przybliżając ważne  i burzliwe wydarzenia XV w., które niewątpliwie miały znaczenie na wybór wezwania kościoła – Trójcy Świętej przez ówczesnych włodarzy Baldwinowic.

 

DSC_0079Na uroczystość przybyło kilku księży z dekanatu: Ks. Andrzej Jaremko – proboszcz z Bąkowic, ks. Wojciech Łata – proboszcz z Biestrzykowic i ks. Przemysław Paluch – proboszcz ze Smarchowic Wielkich i były proboszcz michalicki. We mszy św. Jubileuszowej uczestniczył również zasłużony dla parafii ks. Stefan Dombaj – obecnie proboszcz w Głosce k. Środy Śląskiej.

.

.

DSC_0050Cześć Boga w Trójcy Jedynego prawdziwego i żywego oddaliśmy adorując Słowo, które stało się Ciałem – Pana Jezusa Eucharystycznego. Procesja dookoła kościoła wyraziła hołd mieszkańców Baldwinowic dla Trójjedynego Boga. Skromny jubileusz był uświetniony gustownymi dekoracjami, które podkreśliły charakter święta.

.

.

Na kończenie w kościele rozbrzmiała pieśń:

Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki

Otaczał blaskiem potęgi i chwały,

Coś ją osłaniał tarczą swej opieki

Od nieszczęść, które przygnębić ją miały!

Przed Twe ołtarze zanosim błaganie:

Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!”.

Donośny śpiew był wyrazem patriotyzmu oraz prośbą do Boga o nieustanne błogosławieństwo i opiekę.

« z 2 »

Komentowanie jest wyłączone.