Nepomucenów dwóch

Zazwyczaj w kościołach lub przy mostach, zwłaszcza na terenach Śląska, znajduje się figura świętego czeskiego – św. Nepomucena. W kościele w Michalicach od dawien dawna są dwie figury umieszczone na balustradzie chóru, zrobione z drzewa lipowego. Jedna z nich pochodzi z kapliczki z okolic Michalic z zachodniej części wioski, gdzie przepływa rzeka Widawa (obecnie zbiornik retencyjny na rzece). Druga została wyrzeźbiona w 1736 r. Rzeźby wymagały natychmiastowej konserwacji; gdy pewnego dnia odłamał się fragment krzyża z „zachodniej” figury i gdy proboszcz michalicki przyjrzał się z bliska fragmentowi, stało się jasne, że zabytki trzeba ratować! Na poparcie tego pomysłu niech posłuży sprawozdanie, jakie obowiązkowo  mili Konserwatorzy z Torunia, Państwo Aleksandra i Edgar Pill, musieli złożyć do Opolskiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego:

Ze sprawozdania konserwatorskiego podczas dokonywanych prac: „Drewno rzeźb uległo znacznym zniszczeniom, wskutek  destrukcyjnego działania owadów i mikroustrojów. Osłabione drewno rzeźb uległo też uszkodzeniom mechanicznym (brakujące elementy dłoni, znaczne ubytki w partii postumentu rzeźby Nepomucena z chóru, widoczne są spękania brył , po promieniach rdzeniowych.

Polichromie obu rzeź są pokryte grubą warstwą brudu i kurzu. W obu przypadkach  warstwy polichromii mają znaczne ubytki, liczne odspojenia, z tendencją do łuszczenia się i wykruszania.

W obu przypadkach, polichromie karnacji, mimo zabrudzeń, ubytków,  odspojeń, przetarć i drobnych retuszy (rz. Nepomucena z chóru) nie zostały przemalowane wtórnie.

Partie  polichromii szat obu rzeźb zostały przemalowane w cienkich 2 lub 3 krotnie, w tonacjach zbliżonych (czarne nakrycia głów, czarne sutanny, czerwone wyłogi płaszczy,) do kolorystyki oryginalnej lub tonacjach odmiennych od oryginalnego opracowania ( płaszcze- narzuty).” Partie złoceń ( sznury i koronkowe wykończenia komży) w przypadku rzeźby Nepomucena  z organów,  (przypuszczalnie oryginalne złocenie na bolus ) zostało przezłocone wtórnie złotem płatkowym na  mikstion.

W przypadku rzeźby Nepomucena  z chóru,  partie złocone zostały przemalowane: koronka z komży na czarno a sznur warstwą ugrową. Oryginalne złoto zachowało się zaledwie śladowo. Zarówno warstwy  oryginalne, jak i wtórne przemalowania, są położone cienko i  mają charakter tłustej  tempery, co potwierdziły badania identyfikacyjne.”

Pieniądze na te prace zostały pozyskane od wieloletniego Mecenasa dzieł sztuki – Starostwa Powiatowego w Namysłowie.

Kościół w Michalicach jest też przyozdobiony Lichtarzami procesyjnymi. Takie same są w kościele w Krzyżownikach, takie same były w Baldwinowicach, niestety kiedyś wyniesiono je na wieżę i pozostał tylko fragment głowy, reszta została zjedzona przez drewnojady, tzn. korniki. Konserwacja była możliwa dzięki dotacjom Opolskiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego.

.

Trzeba przyznać, że zarówno Nepomuceny, jak i lichtarze prezentują się ślicznie.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

A oto jak wyglądały (autorami zdjęć są państwo Aleksandra i EdgarPill):

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

Coś dla odmiany:

Komentowanie jest wyłączone.