II etap prac w Michalicach

Michalice, drewniany Kościół p.w. św. Michała Archanioła (XVII w.); prace konserwatorskie XVII-wiecznych polichromii w prezbiterium kościoła – strop i ściana wschodnia – etap II.

.

.

.

 

Taką nazwę ma zadanie do wykonania w tym roku w kościele w Michalicach. Na ścianie wschodniej są namalowane głównie dwie sceny: Wniebowzięta Matka Boża – tronująca oraz Chrystus jako Sędzia – poniżej są namalowane najprawdopodobniej dusze w czyśćcu cierpiące oraz potępione. Malowidło jest mało czytelne. O dziwo najwyraźniej zachowały się jakieś „ślepia”, nie wiadomo czy złego ducha czy człowieka.

.

Najstarsi mieszkańcy Michalic pamiętają, że Ołtarz Główny nigdy nie był tak rozmontowany jak obecnie. Okazało się, że poszczególne części były mocowane gwoździami o kształtach, które współcześnie nie występują, co jest dowodem na to, że konserwację techniczną ołtarza przeprowadzono na miejscu, w przeciwnym razie połączono by je zapewne wkrętami. Pani Aleksandra Pill skrytykowała to, bo nie dokonano przez to zabezpieczeń w miejscach złączenia poszczególnych elementów.

 

Konserwatorzy z Torunia przy pomocy panów Jana i Aleksandra z Józefkowa zdemontowali ołtarz i ustawili rusztowania. Pobrali próbki do analizy i rozpoczęli pace konserwatorskie.

Komentowanie jest wyłączone.